Pořídit si automobil z bazaru není sám o osobě špatný nápad. Potíž je v tom, že v takřka nepřeberné nabídce můžete snadno natrefit na vůz, který se sice na první pohled jeví jako dobrá volba, ale nakonec vás nemile překvapí „skrytými“ závadami. Nemáte-li s nakupováním ojetin příliš mnoho zkušeností, budou se vám hodit následující rady.
Kilometry nejsou rozhodující
Je to taková česká klasika – hledět na tachometr a zhodnotit auto podle počtu najetých kilometrů. Ale ruku na srdce, v České republice není stáčení trestným činem, takže číslo nemusí znamenat vůbec nic. V praxi se stáčejí automobily s velkým i menším nájezdem.
Solidní autobazary sice garantují stav tachometru, ale i kdyby byl údaj pravdivý, nemusí nic vypovídat o skutečné kondici vozidla. V praxi jde vždy o to, jak bývalí majitelé o automobil pečovali. Můžete narazit na velmi zachovalý kousek, u kterého nebude překážkou ani větší nájezd. A naopak i na téměř nový v hrozném stavu.
Auto si důkladně prohlédněte
S autem byste měli vyrazit do nejbližšího servisu, kde se na vozidlo podívá zkušený technik. Anebo se alespoň zaměřte na základní věci, jako jsou sváry v motorovém prostoru, hloubka laku na kapotě a střeše, stav dna kufru apod.
Nezapomeňte na testovací jízdu
Prodejci nepůjčují vozy potenciálním zákazníkům s nadšením, nicméně každý solidní autobazar v Praze i jinde vám nakonec testovací jízdu povolí. Dejte si pozor především na stabilitu vozu a snažte se poslouchat, zda vozidlo při jízdě nevydává podivné zvuky (klepání, vrzání…). S autem se projeďte po klikatých cestách, ale také po úseku, kde vám předpisy dovolí vyzkoušet chování vozu při vyšší rychlosti. Kdyby prodejce protestoval, nabídněte mu, že si zaplatíte pohonné hmoty.