Naše Zprávy

Budoucnost v oblasti bezpečnosti automobilů: Přizpůsobí se dopravním značkám

dopravní značení

Nejčastější příčinou dopravních nehod překvapivě není alkohol za volantem, ale nezvládnutí řízení z důvodu příliš vysoké rychlosti. Jak ale řidiče přimět, aby dodržovali předepsanou rychlost a dbali pokynů daných dopravním značením? Nad tím si lámou hlavu odborníci z předních technologických koncernů a pracují na uspokojivém řešení. Pokud vše půjde podle plánu, pak bude v budoucnosti na cestách mnohem méně nehod. Alespoň to tvrdí inženýři ze společnosti Siemens.

Gigant Siemens stojí za mnoha inovativními technologiemi a nevyhýbá se ani automobilovému průmyslu. Momentálně vyvíjí systém, který dokáže identifikovat dopravní značení. Jistě, to už tady nejednou bylo – a vlastně ho řada automobilů (dnes už dokonce i ty z nižšího segmentu) využívá. Jenomže systém od Siemensu bude na mnohem vyšší úrovni. Podle všeho by měl překonat vše, co umí současná technika. Nyní se aktivně testuje a na silnice se možná dostane ještě letos.

Na jaké koncepci Siemens staví? Hlavním prvkem systému je kamera integrovaná ve vozidle. Ta dokáže zpracovávat informace v reálném čase, a podle toho dává pokyny tempomatu. Díky tomu vůz vyvíjí pouze maximální předepsanou rychlost. Pro nepozorné řidiče, kteří často přehlédnou značky, je takové opatření ideální.

vodorovné dopravní značení

V momentě, kdy systém najde shodu mezi vyfocenou značkou a informacemi uloženými v paměti, okamžitě upozorní řidiče na tachometru či head-up displeji (dle stupně výbavy vozidla). Zároveň kooperuje s GPS navigací a dokáže určit, zda dopravní značení platí celoročně, nebo jen pro určité období.

V každém případě půjde o velmi zajímavou technologii, která se dostane do nových vozů. Společně se systémy rozpoznávající vodorovné dopravní značení (tzv. lane asistenti) půjde o velmi silnou kombinaci moderních bezpečnostních prvků. Takto vybavené vozy budou bezpečnější nejen pro posádku, ale také pro ostatní účastníky silničního provozu.

Zdroj fotografií: siemens.cz.

Sdílet článek

Zanechat komentář

© 2016 Make Money Network s.r.o - zjistěte jak uspět na internetu. Kontakt: makemoneysro@gmail.com