Naše Zprávy

Do Krkonoš autem? Ano, ale…

Chaty Špindlerův mlýn

Naše nejvyšší pohoří je díky Sněžce a čarokrásné přírodě velice oblíbenou turistickou destinací, a to ať už jde o rekreaci poklidnou v některém z horských hotelů s wellnesem, nebo ryze aktivní pro milovníky horské turistiky a sportu. Cestování do chráněných krajinných oblastí má však i svá úskalí. Pokud jste vlastníkem motorového vozidla, neznalost pravidel by vám dovolenou mohla dovolenou pěkně otrávit. O čem je řeč?

Krkonoše nejsou parkoviště

Věděli jste, že je vjezd a setrvání vozidel na území KRNAP mimo zastavěná území obcí a zastavitelné plochy obcí zakázán? Podle § 16 odst. 2 písm. l) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny nemůžete za žádné okolnosti zajíždět a parkovat mimo silnice a místa specificky vyznačená orgánem pro ochranu přírody. Toto pravidlo se nevztahuje jen na státní instituce typu celní správa, policie, vězeňská služba, nebo na správní orgány typu veterinární služba, provozovatelé kanalizací, veterinární služba apod., pakliže ve danou chvíli tyto orgány konají v rámci své profesní agendy. Zastavit s obytným přívěsem kdesi uprostřed krajiny nebo na okraji lesa tak nepřipadá v úvahu a hrozí vám vážný postih.

Jak získat výjimku?

Jako u všech zákonů, i u tohoto konkrétního lze s trochou píle a snahy získat za určitých okolností výjimku. Podáte oficiální žádost a vyplníte své osobní údaje, jako je jméno a datum narození (v případě právnických osob IČO, sídlo, apod.) a zmíníte důvody, proč chcete na konkrétním místě v CHKO parkovat. Místo (resp. trasa) musí být dobře popsáno, a stejně tak i vozidlo, kterého se výjimka bude týkat. Uveďte počet vozidel, typ, registrační značku a jméno vlastníka. Bude-li vaše žádost schválena, dostanete od Správy KRNAP doklad, jenž musíte mít umístěný na viditelném místě ve vozidle a být připraveni se jím při kontrole kdykoliv prokázat. Jistě vás potěší, že vás během procesu ani po udělení povolení nečekají žádné poplatky.

Buďte k přírodě šetrní

Výše zmíněný zákon vznikl na základě iniciativy zredukovat počet vozidel na území Krkonoš v období turistické sezóny. Krkonoše jsou zahlceny auty zejména během léta a to ničí nejen estetický dojem, negativní dopad pociťuje hlavně tamní fauna a flóra. Před podáním žádosti o výjimku tedy pečlivě zvažte, zda opravdu potřebujete parkovat uprostřed panenské přírody a narušovat tamní ekosystém. Vždyť i takové tradiční ubytování v útulném penzionu má své kouzlo a hlavně vás oprostí od zbytečných starostí. Perfektní je na ubytování Špindlerův mlýn, ráj lyžařů, ale i náročných požitkářů. Chaty Špindlerův mlýn pronajímá také, láká-li vás romantická idea naprosté izolace od lidí a rekreace v uzavřeném kruhu přátel či rodiny.

Sdílet článek

Zanechat komentář

© 2016 Make Money Network s.r.o - zjistěte jak uspět na internetu. Kontakt: makemoneysro@gmail.com